Cinéma du Réel - International documentary film festival

Films in competition

Feb 26, 2018

> International Competition (11 films)

 

Anni by ZHU Rikun / 80’, China, 2018

Antígona (Antigone) by Pedro Gonzalez Rubio / 88’, France-Mexico, 2018

Fotbal infinit (Infinite Football) by Corneliu Porumboiu / 70’, Romania, 2018

Kinshasa Makambo by Dieudo Hamadi / 74’, Democratic Republic of Congo-France-Switzerland, Germany, Qatar, Norway, 2018

L. COHEN by James Benning / 45’, USA, 2017

Minatomachi (Inland Sea) by Kazuhiro Soda / 122’, Japan-USA, 2018

Rêver sous le capitalisme (Dreaming Under Capitalism) by Sophie Bruneau / 63’, Belgium, 2017

Terra Franca (Ashore) by Leonor Teles / 82’, Portugal, 2018

Unas Preguntas (One or Two Questions) by Kristina Konrad / 237’, Germany-Uruguay, 2018

Waldheims Walzer (The Waldheim Waltz) de Ruth Beckermann / 93’, Austria, 2018

Zentralflughafen THF (THF - Central Airport) de Karim Aïnouz / 97’, Germany-France-Brazil, 2018

 

> French Competition (11 films)

 

Djamilia (Jamila) by Aminatou Echard / 84’, France, 2018

L'Empire de la perfection (In the Realm of Perfection) by Julien Faraut / 94’, France, 2018

L'Esprit des lieux (In the Stillness of Sounds) by Stéphane Manchematin, Serge Steyer / 90’, France, 2018

Les flâneries du voyant (Song of a Seer) by Aïda Maigre-Touchet / 72’, Canada-France, 2018

The Image You Missed by Donal Foreman / 73’, Ireland-France-USA, 2018

Jusqu'à ce que le jour se lève (Until the Dawning of the Day) by Pierre Tonachella / 108’, France, 2017

The Night Readers by Mathieu Kleyebe Abonnenc / 45’, France, 2018

Les Proies (The Game) by Marine de Contes / 53’, France, 2018

Roman national (National Narrative) by Grégoire Beil / 65’, France, 2018

Syn (The Son / Le Fils) by Alexander Abaturov / 70’, France-Russia, 2018

Western, famille et communisme by Laurent Krief / 83’, France, 2018

 

> International Competition for First Films (10 films)

 

Al di là dell'uno (Beyond the One) by Anna Marziano / 53’, France-Italy-Germany, 2017

Angkar by Neary Adeline Hay / 70’, France, 2018

Los Árboles (The Trees) by Mariano Luque / 61’, Argentina, 2017

Black Mother by Khalik Allah / 75’, USA, 2018

Dom Boraca (Home of the Resistance) by Ivan Ramljak / 49’, Croatia, 2018

Fail to Appear by Antoine Bourges / 70’, Canada, 2017

Harvest Moon by Zaheed Mawani / 70’, Kyrgyzstan-Canada, 2017

Lembro mais dos corvos (I Remember the Crows) by Gustavo Vinagre / 80’, Brazil, 2018

Salarium by Sasha Litvintseva, Daniel Mann / 42’, GB, 2018

Wild Relatives by Jumana Manna / 65’, France-Lebanon-Norway, 2017

 

> International Competition for Short Films (11 films)

 

Allegro Largo Triste by Aurélien Froment / 36’, France-UK, 2017

Las Fuerzas (The Forces) by Paola Buontempo / 17’, Argentina, 2018

Gens du lac (People of the Lake) by Jean-Marie Straub / 19’, Switzerland, 2018

Jeny303 by Laura Huertas Millán / 6’, Colombia-France, 2018

Monelle by Diego Marcon / 16’, Italy, 2018

Olhe bem as montanhas (Look Closely at the Mountains) by Ana Vaz / 30’, France-Brazil, 2018

Optimism by Deborah Stratman / 15’, Canada-USA, 2018

Saule Marceau by Juliette Achard / 34’, France-Belgium, 2017

Uppland by Edward Lawrenson / 30’, UK-Ireland, 2017

The White Elephant by Shuruq Harb / 12’, Palestine, 2018

Zwei Basiliken (Two Basilicas) by Heinz Emigholz / 36’, Germany-Denmark, 2018

 

>> More details on the festival's blog!